Kirschner Péter:
Blúzeum és Rézkatlan
Népszabadság 2001. 06. 7., csütörtök, 32
Régi igazság, hogy a jó cégér már fél üzleti siker. A Cipőbolt, Virágért, Közért és a hozzá hasonló elnevezések korszaka már mögöttünk van. Olyan nagy múltú cégnevek és cégérek is lekerültek a boltokról, mint a Julius Meinl, amelyet a magyar vásárlók nemes egyszerűséggel Meinl Gyulának kereszteltek át.
A piacgazdaság kezdetét a cégalapítók fantáziájának meglódulása kísérte. Kezdetben az erőltetett idegenes hangzású elnevezések taroltak, amelyekről azt sem lehetett tudni, varrótűt vagy mozdonyt gyártó, árusító cégeket jelölnek-e.
Egyre többen gondolták, hogy cégüknek, boltjuknak magyar vagy magyaros hangzású nevet adnak, hiszen vevőkörük nem a gazdag, külföldi turistákból áll. Egy kis fantázia és szellemesség vegyítésével született meg Budapesten a „Gombócda” fagylaltozó, a „Blúzeum” női divatüzlet, Leányváron a „Falatka” élelmiszer vegyeskereskedés. A példák sorát folytathatnánk, akár rejtvényként is feladva egy-egy nevet.
A példákat nem saját gyűjtésemből válogattam, hanem az EU–33 – az Európai Iparkamarai Charta – 33 Vállalkozás és Közösségfejlesztő Egyesület „Az én cégérem” című pályázatának tavalyi anyagából. (Az egyesület a jövőben a Harminchármak Európai Társasága nevet viseli.) A pályázatra, amelyet az Anyanyelvápolók Szövetségével közösen hirdettek meg, bárki nevezhetett saját cégének, üzletének elnevezésével. Emellett nagy számban érkeztek pályázatok olyanoktól, akiknek jártukban-keltükben feltűnt egy-egy szellemes cégtábla. Dr. Szekeres Ágnes, az egyesület képviselője elmondta, hogy a tavaly legjobbnak minősített cégnevek tulajdonosai egytől-egyig megerősítették: üzleti sikereiket részben a névválasztásnak is köszönhetik.
Az idei pályázatra a legötletesebbnek tartott éttermek és vendéglátóhelyek neveit lehet beküldeni szeptember 30-ig az EU–33 Közösségfejlesztő Egyesület címére: 1463 Budapest, Pf. 953. A levélben a cégér szövege mellett fel kell tüntetni a pontos helyet és a vendéglátó egységes tevékenységét (borozó, eszpresszó stb.). A Grétsy László vezette zsűri a legjobb cégnevek tulajdonosainak az elnevezés helyességét tanúsító díszoklevelet ítél oda. A nyertes nevek beküldői jutalomban részesülnek.
Csupán szórakozásból próbáljanak megfejteni néhány díjazott nevet: Hideg Burkoló, Foxi Taxi, Deákné Vászna, Rézkatlan. Járjanak önök is nyitott szemmel.
Kirschner Péter