Faragó Vilmos:
Nyelvbajok
Magyar Hírlap 1996. december 23.
Riadót fújtak a magyar nyelv védelmezői. Szombati tanácskozásukon tűrhetetlennek ítélték az idegen szavak elburjánzását a politikai nyelvhasználatban, a sajtónyelvben és a reklámok szövegében. Grétsy László tanár úr szerint az utóbbiban már nemcsak szavak, hanem teljes idegen nyelvi mondatok, sőt folyamatos közlendők késztetik fejtörésre a megcélzott magyar vásárlót. Nem mondta, de bizonyára egyetért vele, hogy a világcégek önnön érdekeik ellen dolgoznak ezzel, hiszen hogyan is számíthatnának az olyan vásárlóra, aki azt sem érti, mit kínálnak neki. Még átlagműveltségű magyar sem köteles tudni, mi az ördög az a Plenitude, amit a Laboratoire Garnier készített, s mire biztat a mondat, mely szerint Let's make things better!, hacsak arra nem, hogy Lesz még ing s szvetter!, vagy arra, hogy Lesz mák, aminek így karácsony tájt még valami értelme is van.
Minthogy az idegen – elsősorban az angol – szavak akadálytalanul hatolnak írott és élőszavas szövegeinkbe, társadalomtudósoknak való feladat volna kideríteni, mi az oka ennek az engedékenységnek, és mi volt az oka annak, hogy negyvenöt éves szovjet-orosz jelenlét meg iskolai nyelvdresszúra ellenére sem tudunk oroszul egy pohár vizet kérni, s legföljebb féltucatnyi szóbogáncs ragadt rá lódenkabátjainkra (davaj, konyec, bárisnya – ilyesmik), s ezek is feledésbe hullanak. Csak nem az, hogy az amerikaiakat szeretjük, az oroszokat meg nem szerettük? Túl egyszerű magyarázat volna ez, hiszen az amerikai dömpingáru (film, zene, irodalom) igencsak erőszakos megszállóként viselkedik most, Tolsztoj Leó pedig nem tehet arról, hogy zabráló katonák az ő nyelvén beszéltek.
Grétsy tanár úréknak épp ezért van igazuk abban, hogy minden eddiginél nagyobb veszély fenyegeti a magyar nyelvet most. Mert most nem katonai, most kulturális megszállás alatt élünk. De az idegen szavaknál is nagyobb veszélyt jelent saját szavaink jelentéspusztulása. Beszédünk kiüresedése. Fogalmaink értékbizonytalansága. Az adott szó hitelének csorbulása.
És ez a baj túlnő Grétsy tanár úrék hatáskörén. Mert ez a baj már erkölcsi.
Faragó Vilmos